top of page

7 klausimai apie vitaminą B

Vitaminas B - vienas labiausiai "linčiuojamų" vitaminų - vieniems atrodo lyg uždraustas vaisius, tuo tarpu kiti nėra nieko apie jį girdėję. Visgi, daugelis esame kalbėję su sportininkais, kurie teigia, kad jiems reikia B12 injekcijos, norėdami padidinti energijos lygį.


Kodėl jis svarbus kai kalbame apie onkologines ligas? Žinoma, kad B grupės vitaminai gali sumažinti nerimą, pykinimą, nemigą, depresiją ar kitas ligas - taip gerai pažįstami gydymo šalutiniai poveikiai.


Tačiau ar vėžiu sergantiems pacientams saugu gydymo metu vartoti vitamino B papildus?


B grupės vitaminai yra būtini mikroelementai, užtikrinantys medžiagų apykaitos ir reguliavimo procesus, reikalingus žmogaus sveikatai, ir yra kofaktoriai (papildomos medžiagos), naudojami šimtams fermentų, turintiems itin svarbias užduotis - dalyvauja energijos apykaitoe, DNR ir baltymų sintezėje bei kitos svarbios ląstelių gyvavimo funkcijos.


B grupės vitaminai ir juos atitinkantys vitaminai yra būtini visoms ląstelių gyvybės formoms – nuo ​​bakterijų iki žmonių. Žmonės negali susintetinti daugumos B grupės vitaminų, todėl yra priklausomi nuo savo mitybos, kad gautų šių būtinų mikroelementų.


1. Kas yra B grupės vitaminai ir kaip mūsų organizmas juos naudoja?

B grupės vitaminai yra natūralūs mikroelementai, padedantys mūsų kūnui angliavandenius, riebalus ir baltymus paversti į gliukozę – organizmo kurą. Kartais jie vadinami „antistresiniais vitaminais“, nes stiprina organizmo imuninę sistemą. B grupės vitaminai itin svarbūs nervų sistemai - jie reikalingi gerai smegenų veiklai. Vitaminas B svarbus ne tik nervų ar imuninei sistemai, bet ir kepenų, odos, plaukų ar akių sveikatai.


2. Ar mūsų organizmas pats gamina B grupės vitaminus, ar turime jų gauti su maistu?

B grupės vitaminų natūraliai yra įvairiuose augalinės ir gyvulinės kilmės maisto produktuose, tačiau jie taip pat gali būti vartojami kaip maisto papildas. Kai kurie B grupės vitaminai taip pat pridedami prie „stiprintų“ maisto produktų, tokių kaip miltai, makaronai, duona ir pusryčių dribsniai.


3. Vitaminas B - vienišas ar turi šeimą?

Taip, tai grupė skirtingų vitaminų, kurių vardai skirtingi, nors pavardė - vitaminas B.


  • B1 (tiaminas)

  • B2 (riboflavinas)

  • B3 (niacinas)

  • B5 (pantoteno rūgštis)

  • B6 (piridoksinas)

  • B7 (biotinas)

  • B9 (folio rūgštis)

  • B12 (kobalaminas)


4. Kuo skiriasi vitaminas B ir vitaminų B kompleksas?

Bet kurį iš aštuonių skirtingų B grupės vitaminų galima vartoti atskirai arba visus arba daugumą jų įvairiais deriniais. Bet koks B grupės vitaminų derinys tabletėse arba skystoje formoje yra žinomas kaip B grupės vitaminų kompleksas.


5. Ar man reikia vitamino B?

Daugumai žmonių, kurie yra sveiki, gerai maitinasi ir valgo pilnavertį maistą, vitamino B papildų nereikia. Tačiau galime atlikti kraujo tyrimą, ypač jeigu turite šiuos simptomus:


  • lėtinis vidurių užkietėjimas

  • nerimas

  • nuovargis

  • apetito stoka

  • silpnumas

  • svorio kritimas


6. Ar galima perdozuoti vitamino B?

Tai įmanoma, bet nelabai tikėtina - nebent vartosite papildus dideliais kiekiais


Vitaminai skirstomi į dvi skirtingas kategorijas: tirpūs riebaluose ir vandenyje.

Riebaluose tirpūs vitaminai kaupiasi mūsų organizme, todėl per didelis jų kiekis gali būti pavojingas.

Vandenyje tirpūs vitaminai cirkuliuoja kraujyje, todėl bet koks perteklius pašalinamas per mūsų inkstus ir išskiriamas su šlapimu (jeigu nėra inkstų pažeidimo - į tai taip pat reikėtų atkreipti dėmesį).

Riebaluose tirpsta tik vitaminai A, D, E ir K. Visi kiti yra tirpūs vandenyje.



7. Ar vėžiu sergantiems pacientams, kurie gydomi, saugu vartoti vitamino B papildus?

Tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus konkrečios situacijos.

Idealiu atveju rekomenduojama gauti visus reikalingus B grupės vitaminus su maistu. Visgi, po tam tikrų operacijų, ar dėl sutrikusio apetito, pykinimo, vėmimo gali būti sutrikęs pasisavinimas ar tiesiog dėl nepilnavertės mitybos - tuomet gali būti rekomenduojama vartoti papildus.


Visgi, atkreiptina, kad perteklius ar derinys su tam tikrais vaistais gali būti žalingas - mažinti vaistų veiksmingumą ar sukelti toksinius poveikius - todėl būtina pasitarti ne tik dėl poreikio, bet ir dėl dozių ar kitų individualių rekomendacijų.


Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pateikia rekomendacijas dėl minimalaus B grupės vitaminų suvartojimo suaugusiųjų mityboje (B1: 1,1–1,2 mg, B2: 1,0–1,3 mg, B3: 11–12 mg, B5: 5 mg, B6: 1,3–1,7 mg, B7: 30 μg, B9: 400 μg ir B12: 2,4 μg).

Visgi, B grupės vitaminų poreikis yra individualus, atsižvelgiant į mitybą, pagrindinę ir gretutines ligas, taikytą gydymą.





Комментарии


Kviečiu pasidalinti
klausimais, patirtimis, nuogąstavimais 

© 2035 by Train of Thoughts. Powered and secured by Wix

bottom of page